cofnij Wróć do wszystkich wpisów

Jakie drzewko na Święta

Czy Twoim corocznym dylematem jest wybór drzewka świątecznego?? Sztuczne czy żywe? Świerk czy jodła? W donicy czy cięte? Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, postaram się krótko i zwięźle opisać każda z nich aby było Ci łatw

iej w podjęciu decyzji. Już niedługo drzewka staną w naszych domach- nie mogę się doczekać!

Sztuczna czy żywa?

 

No właśnie inwestycja na kilka świątecznych sezonów w sztuczną, czy co roku zakup świeżej?

Sztuczna choinka może i jest trwała i niezniszczalna- może ewentualnie zwolennikom się znudzić kolorystyka, ale niestety nigdy w domu nie zapachnie lasem i świeżą żywicą. Plusem sztucznego drzewka jest brak potrzeby sprzątania pod nim igieł.
Żywe drzewko, pachnie, ma dużo uroku- po prostu jest naturalne!

A więc przy tym podstawowym pytaniu, każdy musi sobie odpowiedzieć jakie są jego priorytety, dodam jeszcze, że podczas produkcji choinek sztucznych jest zanieczyszczane środowisko procecem produkcji (w końcu materiał z jakiego są wykonane to poly ethylene, poly vinyl chloride, poly propylene- ehhh).
Kupując żywe drzewko, powinniśmy sprawdzić czy jest ono z legalnego źródła- nie wspierajmy nieuczciwych sprzedawców!! Takie choinki mają karteczki z oznaczeniem z jakiej plantacji pochodzą.
Ceny:
Sztuczne: od kilkunastu złotych (małe krzewy) do NAWET 1600-2000 zł (ok 2m)
Żywa: od 15-20 zł (małe krzewy) do 100-250zł w zależności od gatunku (ok 2m)

Świerk czy jodła?

Te dwa gatunki są najpopularniejsze w śród świątecznych zakupów i to właśnie ich jest najwięcej w punktach sprzedażowych czy marketach.
Świerk pospolity jest piękny, bardzo pachnący i intensywnie zielony, niestety BARDZO, BARDZO kłujący. Jego wadą jest szybkie opadanie igieł, niemalże codziennie trzeba pod nim zamiatać. Świerk kłujący (srebrzysty) jest wybarwiony na bardzo jasny kolor-zielono-srebrzysty, ma takie same właściwości jak pospolity.
Jodła bardzo trwałe drzewko na świąteczną dekorację. Igły praktycznie nie opadają ale za tą wygodę niestety „płacimy” zapachem. Jodły maja bardzo słaby aromat jest on odczuwalne tylko w 1 dzień po wniesieniu drzewka 🙁

Moją faworytką jest Jodła Kaukaska bardzo elegancka, z błyszczącymi grubymi igłami i gęstymi gałązkami, niestety jest droższą propozycją- można ją nazwać mercedesem wśród drzewek świątecznych 😉

Ceny:

Świerki: od ok 15-20 zł (za ok 0,6-0,8cm) do ok70-90 zł (ok 1,8m)
Jodła kaukaska: od ok 60zł ( ok 0,8m) do 200-250zł (ok1,8m-2m)

W donicy czy cięte?

Kupując drzewka w donicy, często myślimy, że jednocześnie udało nam się zakupić drzewko do ogrodu. Jednak aby się tak stało musimy, bardzo ostrożnie kupować, sprawdzić krzew przed dokonaniem transakcji i ostrożnie obchodzić się z nim już po przywiezieniu do domu.
Większość choinek w donicach o tej porze roku jest wycinana z bardzo okrojoną bryłą korzeniowa i wkładane do pojemników. Takie krzewy z pewnością nie dotrwają do wiosny :/

Kupujcie drzewka, które już są hodowane w pojemnikach od początku- takie mają duże prawdopodobieństwo że przeżyją. Krzew należy najpierw wstawić do chłodnego pomieszczenia, do 2-3

 dniach wstawić na święta do mieszkania(z daleka od kaloryferów i kominka), po czym maksymalnie po 10 dniach, należy ją z powrotem zanieść do chłodnego pomieszczenia i kolejno wynieść na zewnątrz (oczywiście pamiętając o ociepleniu donicy!!!
http://www.chmiest.com/blog/item/36-jakie-drzewko-na-swiet

ufff dużo zachodu ale może warto?

Drzewko cięte należy umieścić w stojaku, który ma mały pojemnik na wodę- codziennie ją uzupełniaj!

Mam nadzieję, że choć troszkę pomogłam Wam w wyborze drzewka 🙂

Jeśli masz jakieś pytania albo chcesz się podzielić swoją opinia o którejś z powyższych opcji zapraszam do komentarzy!

Podobne wpisy.

Newsletter

Zapisz się do mojego newslettera i badź na bieżąco z nowinkami w architekturze krajobrazu i pracy projektanta, klikając tutaj nie przegapisz nowych wpisów na blogu.